TAÇ BİR DE SEN TASARLA

 

“Bir De Sen Tasarla Yarışması”, Zorlu Tekstil Grubu’nun lider markası TAÇ'ın sosyal sorumluluk bilinciyle 14 yıldır gerçekleştirdiği gençlere yönelik bir nevresim tasarım yarışmasıdır. Zorlu Tekstil Grubu'nun yarışmayı düzenleme amacı, ev tekstilinde moda yaratabilecek özgün tasarımların ortaya çıkması, tasarımcı adaylarının özgür düşünce ve sanatsal yaratıcılığının desteklenmesi, ev tekstili sektöründe tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olunması ve sanayi-eğitim işbirliğine katkıda bulunulmasıdır.

Üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakülteleri ile Eğitim Fakülteleri’nin Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan öğrencilere açık olan Bir De Sen Tasarla yarışmasında, dereceye giren öğrenciler maddi ödüllerin yanı sıra Zorlu Tekstil’de staj imkanı, Mehmet Zorlu Vakfı’ndan eğitim bursu, TETSİAD özel ödülünü kazanma ve dünyanın önde gelen ev tekstili fuarlarına Zorlu Tekstil Grubu’nun davetlisi olarak katılma şansı gibi önemli fırsatlara sahip olmaktadır.

TAÇ Bir De Sen Tasarla Yarışması’na başvuran tüm eserler akademisyenler, sektör profesyonelleri ve Zorlu Tekstil Grubu yöneticilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilmektedir.


İlk kez düzenlendiği 2003 yılından beri öğrencilerin her sene artan ilgisiyle büyüyen “Bir De Sen Tasarla Yarışması”, sektörün önemli meslek kuruluşu olan Türkiye Ev Tekstil Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) tarafından da desteklenmektedir.

Ayrıca dereceye giren bazı tasarımlar üretilerek, www.tac.com.tr online satış sitesinde satışa sunulmaktadır. 14. TAÇ Bir de Sen Tasarla yarışması kapsamında ayrıca, dereceye giren ilk 50 tasarım, “Online Özel Ödülü” için tekrar yarışmaktadır. Online Özel Ödülü kapsamında eserler, ödül törenini takiben 1 hafta boyunca, www.birdesentasarla.com adresinde yer alan Bir de Sen Oyla bölümünde kullanıcıların oyları ile belirlenmek suretiyle yarışarak, 1. seçilen proje sahibi ödül kazanmaktadır. TAÇ'ın gençlere fırsat eşitliği sağlamak ve destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği bir sosyal sorumluluk projesi olan “Bir De Sen Tasarla” yarışması moda ve ev tekstil sektörüne özgün tasarımlar ve genç yetenekler kazandırmaya devam edecektir.

Geçen 13 yıllık süreçte;